Afkule Manastırı Gezi Rehberi

Tarihe kısa bir göz attığımızda verimli topraklara sahip olan ve deniz ulaşımını da rahatlıkla sağlayan bölge olan Anadolu’nun Akdeniz Bölgesi geçmişten günümüze oldukça fazla sayıda uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bu uygarlıklar yerleşik düzende oldukça demokratik toplumlar olmaları nedeniyle de fazlasıyla günümüzde dikkat çekmektedir. Özellikle Akdeniz bölgesinde artan kazı çalışmaları bu topraklarda yaşanan şeylerin birden fazla uygarlığı ait olduğunu bize göstermektedir. Özellikle Fethiye ilçesinde yapılan kazı çalışmaları nerdeyse 10’u geçecek şekilde farklı uygarlıklara ait kalıntıların bulunmasını sağlamıştır. Fethiye sahip olmuş olduğu ölüdeniz dışında bu gibi kültürel özellikleri sayesinde de büyük bir turizm cenneti olarak gözükmektedir. Bizler de bu yazıda sizlere Afkule Manastırı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Afkule Manastırı

2 katlı olan bu manastır için birtakım rivayetler dolanmaktadır. Bu rivayetlerden birine göre yıllarca HZ. İsa bu manastırda saklamıştır. Diğer rivayet ise geçmişte papazlar bu manastırı yaptırmışlar ve yıllarca inzivaya çekilerek ibadet etmişlerdir. Her 2 rivayetin hangisi doğru olduğu bilinmese de sahip olmuş olduğu güzellik ve deniz manzarası birçok turist buraya çekmektedir. Afkule manastırı Fethiye ilçesinin sahip olmuş olduğu güzelliklerden sadece birisidir ve en gezilesi yerlerden biridir. Özellikle denize karşı yapılmış olması ve yüksek bir tepelik alana inşa edilmiş olması yazın sıcaklığından kaçmak isteyen herkes için kesinlikle gidilmesi gereken yerler arasındadır.

Afkule Manastırı Nerededir?

Fethiye Ölüdeniz civarında olan Afkule Manastırı Akdeniz Bölgesi’nin en temiz en berrak denizine karşı konumlanmış bulunmaktadır. Gemiler koyuna karşı 3 km olan Afkule Manastırı uzaktan bakıldığında küçük bir mağara gibi gözükmektedir. Kayaköy’e 3-4 km uzaklıkta olan Afkule Manastırı gözde yerlerdendir.

Afkule Manastırına Nasıl Gidilir?

Afkule Manastırı’na gitmek için birçok yol vardır. Örneğin Gemiler koyundan gidecekseniz eğer 3-4 km’lik bir yolu aşmanız gerekecektir. Yahut Kayaköy'den gelecekseniz bu durumda dağlık yolu tercih etmeniz gerekecektir ve bu da ortalama olarak3-4 km demektir. Ölüdeniz'e yakın olması sayesinde rahatlıkla çıkılabilecek mekânlar arasında yer almaktadır. Basit bir yapımla örülmüş merdivenleri ile dağ yoluna bağlanan Afkule Manastırı’na çıkmak oldukça kolaydır.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. firmatis.com | 2019